"Never say goodbye because goodbye means going away and going away means forgetting."

Nováček

10. září 2013 v 22:28 | Violett

Nováček

Anotace:
Dvanáctiletý James přijde o maminku, sestru si vezme do péče nevlastní otec. Chlapec skončí v dětském domově, kde jde z průšvihu do průšvihu. Z pudu sebezáchovy přijme
nabídku, aby vstoupil do CHERUB, dětské jednotky britské tajné služby. Děti tam dostanou skvělé vzdělání a dokonalý výcvik, takže dokážou plnit i ty nejnáročnější úkoly a nevyvolat pozornost, protože navenek vypadají a chovají se jako normální děti. James si najde kamarády, zvládne vražedně náročný kurz základního výcviku; a hned první úkol je nesmírně náročný: s Amy, která vystupuje jako jeho starší sestra, infiltruje do komunity hippies, která chce ve jménu ekologie spáchat teroristický útok na konferenci o ropném průmyslu. James je normální, trochu nadprůměrně průšvihový kluk, co se pere, odmlouvá, má rád dobroty, prožívá první lásku, má smůlu i štěstí a všechno řeší přesně podle svého věku. Jde o milého, uvěřitelného hrdinu, díky kterému je příběh vtipný, napínavý, nepatetický a přitom působí realisticky.

"Ty děti oficiálně neexistují..."
Děj:
První díl úchvatné série dětech, který slouží britské vládě jako špioni, vypráví o dvanáctiletém Jamesovi. James je průšvihář, rád se pere a dokazuje sílu ostatním. Žije jenom s maminkou a svou sestrou Lauren. Jejich maminka ale záhy umírá na mix léků a alkoholu a z Jamese se stává sirotek bez rodiny. Lauren si k sobě vezme její otec, ovšem Jamesův táta to není a James končí v dětském domově. Zde potkává mnoho různých, rozdílných dětí. Nejvíc se mu zamlouvá jeho spolubydlící Kayl, který je v dětském domově jen na chvíli, za trest a porušení pravidel CHERUB. Co je CHERUB se James dozvídá o pár dní později, kdy na něj padá průšvih za průšvihem. Po pokusu ukradení pár plechovek piva se James probouzí právě v CHERUB. Kde je CHERUB? Dětští špióni to neví, ale vědět to nepotřebují. Mac, ředitel CHERUB seznamuje Jamese s chodem tajné špionážní organizace vysílající děti na různé mise do celého světa. Mimo jiné mu taky říká, že všechny děti to dělají dobrovolně, naučí se prát, mluvit několika jazyky... doslova být špionem ve zmenšené verzi. Vybírat děti pro práci v CHERUB je ale náročné, protože nesmí mít žádné rodinné vazby, musí být fyzicky schpné a chytré. James má pár dní na rozmyšlenou. Ale bez přemýšlení souhlasí. Vstupní test se mu zdá tvrdý, ale začíná ho hlodat strach z toho, co přijde. A to základní výcvik. Sto dní bude se šesti dalšími dětmi odříznutí od základního kampusu, budou procházet tvrdým výcvikem. Když vydrží, stanou se
oficiálními špiony CHERUB. Když ne, pokud chtějí, budou výcvik opakovat. Ale úplně od znovu, což Jamesovi připadá naprosto nemyslitelné. Dostávají málo jídla, nebo vůbec žádné, musejí si umět poradit v náročných situacích, překonávat náročné překážky, mezi nimiž je i jejich instruktor. Není to pro ně náročné jen fyzicky, ale i psychicky. Ale James se naštěstí spáruje se správným člověkem, jedenáctiletou Kery, která má černý pásek v karate, a pomůže mu projít výcvikem. Po posledních pár dnech strávené v Malajsii, dostává James vytoužené šedé tričko, označující agenta plnící mise. Po pár týdnech vzpamatovávání se ze základního výcviku je vyslán se svou učitelkou plavání na misi, kde se s ní musí, jako se svou sestrou, infiltrovat do komunity hippies, která chce ve jménu ekologie spáchat teroristický útok na konferenci o ropném průmysl. James se i s Amy bez problémů začleňuje do komunity, ale odhladí, kdo stojí za teroristickými útoky? A za jakou cenu?


Můj názor:
Knihu mám doporučenou od kamaráda a musím říct, že se mi do ní nechtělo, ale nakonec jsem byla mile překvapená. Nejen tahle kniha, ale i autor jsou výborní. Nejen, že je kniha originální, ale tohle jsem si nidky nepředstavila. V pozdějších dílech jsou i uchylarny a prostě celá knižní série se "uchylná". To je, ale pro mě dobře. Zasmála jsem se u toho a s kamarádem, stále o knize mluvíme, ikdyž jsme jí četly před několika měsíci. Sice ču právě ted čtvrtý díl, ale chytsám se i na další.
Zaujala mě obálka, která je taková tajemná a v knihovně jsem jí viděla už tolikrát, ale neměla jsem chut si jí půčit a to byla chyba.
Jediné slovo vystihuje tuhle knihu: "Cool!" Všem doporučuji :)


Autor:
Robert Muchamore se narodil v roce 1972 v Londýně a třináct let pracoval jako soukromý vyšetřovatel. Nováček je jeho první román z oblíbené serie CHERUB, která získala četná ocenění, včetně ceny RED HOUSE CHILDREN'S BOOK 2005, a setkala se s velkým čtenářským ohlasem.


Série knihy CHERUB:
Nováček
Třída A
Vězení
Zvíře
Pravda
Šílenství
Generál
Náměsáčník
Pád
Gangy
Motorkáři
Ostrov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama